Beleef Tongelaar – Voel de bever, ontdek zijn sporen

Wanneer?
13 september 2026

Beleef Tongelaar met al je zintuigen
Hoe beleef je natuur als je niet of minder ziet? Tijdens deze wandelingen ontdek je Tongelaar via horen, voelen, ruiken en soms zelfs proeven. Je luistert naar vogels en ritselende bladeren, voelt de structuur van bomen en planten en ervaart hoe rijk de natuur kan zijn als je je andere zintuigen bewust inzet. De wandelingen worden begeleid door Jo van Gemert uit Wilbertoord, vrijwilliger en gids van Brabants Landschap. Zijn uitgangspunt: iedereen moet op zijn eigen manier van de natuur kunnen genieten.


13 september – Voel de bever, ontdek zijn sporen

We starten in de torenkamer (begane grond) van Kasteel Tongelaar met een kennismaking met de bever, een bewoner die hier regelmatig voorkomt. Je mag een opgezette bever aanraken en zo zelf ervaren hoe dit dier is gebouwd, van vacht tot staart. Daarna ga je naar buiten, waar beken, sloten en water het leefgebied vormen van de bever. Onderweg ga je op zoek naar bomen met knaagsporen en voel je wat hij in korte tijd kan doen. Het motto van de bever: “het hout nooit op”.

Aanmelden via Brabants Landschap:
Vanwege de kleine groepsgrootte is aanmelden verplicht. Meld je aan voor 2 personen: een deelnemer met een visuele beperking, en jouw eigen persoonlijk begeleider.
Inschrijven kan onderstaande link:
https://www.brabantslandschap.nl/activiteiten/zintuiglijke-wandelingen-voor-blinden-en-slechtzienden-op-landgoed-tongelaar

Praktische informatie

  • We starten om 10.00 uur bij de poort van het kasteel. De route is circa 4 kilometer en duurt 2 tot 2,5 uur.
  • Neem je persoonlijk begeleider mee. Dit is belangrijk vanwege de onverharde paden. De paden zijn over het algemeen goed begaanbaar, maar er zijn soms natuurlijke omstandigheden zoals bovenliggende boomwortels. Trek stevige wandelschoenen aan.
  •  (Hulp)honden zijn daarnaast ook welkom, mits vriendelijk en goed aangelijnd. De wandeling is niet rolstoeltoegankelijk.
  • Parkeren kan aan de Hoogedijk in Mill; vanaf daar is het ongeveer 8 minuten lopen naar het kasteel. Er zijn ook enkele parkeerplaatsen voor mindervaliden bij Kasteel Tongelaar.
  • Het informatiecentrum en Kasteel Tongelaar zijn geopend van 10.00 tot 18.00 uur.

Goei Leven Lunch
Na afloop kun je het informatiecentrum van Brabants Landschap bezoeken bij het kasteel of genieten van een Goei Leven lunch: soep van het seizoen, zuurdesembrood en koffie of thee voor € 8,50. (normaal € 10,10).

Route Kasteel Tongelaar